Sondaj INSCOP: românii preferă stabilitatea, chiar și cu un trai modest

Un sondaj INSCOP Research arată că majoritatea românilor preferă un trai modest, dar stabil, în locul unui trai mai prosper, dar incert. Datele apar în contextul moțiunii de cenzură depuse de PSD și AUR împotriva Guvernului.
Potrivit cercetării, 73,6% dintre respondenți sunt total de acord cu afirmația „Prefer un trai modest, dar stabil, decât un trai prosper, dar incert”, iar 15% sunt oarecum de acord. Doar 9,9% se declară împotrivă, total sau parțial.
Remus Ștefureac, directorul INSCOP, spune că această preferință pentru stabilitate este aproape generală în societatea românească și explică o parte din sprijinul public pentru moțiunea PSD-AUR.
Potrivit acestuia, deciziile dificile ale Guvernului, mai ales cele legate de taxe, dar și inflația, dobânzile și costul vieții, au crescut sentimentul de nesiguranță în rândul populației.
În același timp, Ștefureac arată că incertitudinea politică produsă de moțiune poate întări și sprijinul pentru tabăra premierului Ilie Bolojan, în special dacă aceasta reușește să transmită o soluție credibilă de stabilitate.
Sondajul a fost realizat între 1 și 7 aprilie 2026, prin interviuri telefonice, pe un eșantion de 1.100 de persoane adulte. Marja de eroare este de ±3%.
