Eveniment

Șezlongurile ilegale de pe litoral vor fi ridicate anul acesta

I.O. ·

Toate șezlongurile amplasate ilegal pe litoralul românesc vor fi ridicate în acest sezon, a anunțat ministrul Mediului, Diana Buzoianu. Autoritățile au identificat deja operatori care ocupaseră plaje fără să aibă autorizație sau contract legal pentru acele zone.

Ministrul a explicat că măsura vizează firmele care au instalat șezlonguri pe suprafețe pe care nu le închiriaseră. Potrivit acesteia, astfel de practici creează o concurență neloială pentru operatorii care au respectat procedurile și au plătit pentru administrarea plajelor.

„Știți că și anul trecut a fost o întreagă discuție despre cum operatorii au… Pur și simplu, s-au trezit firme că își pun șezlonguri pe plaje pe care nu le închiriaseră și nu s-a acționat în momentul respectiv pentru a fi ridicate acele șezlonguri, pentru a fi date amenzi. Anul acesta deja am început și au fost deja eliberate zonele unde nu exista niciun fel de autorizație”, a declarat Diana Buzoianu, la „Apel matinal”, de la Radio România Actualități.

Ministrul Mediului a mai spus că autoritățile vor acționa pentru ca operatorii care au respectat regulile să nu fie dezavantajați de firme care ocupă ilegal plajele.

„Avem oameni care au investit bani în chestia asta, operatori care au fost cinstiți, au respectat regulile și au investit bani în a închiria o plajă – ei nu vor avea o competiție ilegală, care nu a plătit bani cu zero costuri, care se așează fix lângă ei, cu șezlonguri puse ilegal. Deci, anul acesta, toate șezlongurile puse ilegal vor fi ridicate”, a spus Diana Buzoianu.

Noile reguli pentru închirierea plajelor includ și criterii suplimentare în cadrul procedurilor de achiziție publică. Potrivit ministrului, firmele nu vor mai putea câștiga licitațiile doar prin promisiunea că vor amplasa cât mai multe șezlonguri.

Operatorii vor trebui să propună și activități culturale, creative sau digitale, astfel încât plajele să nu fie transformate exclusiv în zone aglomerate de șezlonguri.

Un alt element nou este introducerea unor criterii de accesibilitate pentru persoanele cu dizabilități. Diana Buzoianu a spus că este pentru prima dată când astfel de condiții sunt incluse în regulile privind litoralul românesc.

Ministrul a subliniat că obiectivul este ca plajele să rămână accesibile și pentru turiștii care nu vor să închirieze șezlonguri, ci vor doar să stea pe prosop.

„Nu o să mai meargă să avem plaje de șezlonguri. Și un om care vrea să vină și să-și pună un prosop să aibă loc”, a conchis Diana Buzoianu.