Șeful Vămilor din România, reținut într-un dosar privind un ordin de misiune emis retroactiv

Președintele Autorității Vamale Române, Mihai Savin, a fost reținut pentru 24 de ore, alături de alte două persoane din cadrul instituției, într-un dosar instrumentat de procurori și care vizează suspiciuni de fals și uz de fals. În aceeași cauză au mai fost reținuți un consilier din cabinetul șefului AVR și un funcționar din Galați.
Ancheta ar avea legătură cu emiterea retroactivă a unui ordin de misiune, document care ar fi fost folosit pentru a justifica o deplasare oficială și utilizarea sistemelor speciale de avertizare. Potrivit acuzațiilor, actul ar fi fost întocmit după un incident petrecut în trafic, în urmă cu aproximativ o lună, când un oficial al Autorității Vamale Române și consilierul acestuia se deplasau spre Galați.
În timpul deplasării, mașina ar fi fost oprită în județul Ialomița, pentru viteză și pentru folosirea nejustificată a girofarului. În urma controlului, consilierul ar fi rămas fără permisul de conducere, după ce nu ar fi putut justifica legal utilizarea sistemelor speciale de avertizare în trafic.
Procurorii suspectează că, ulterior, ar fi fost emis un ordin de misiune cu dată retroactivă, prin care deplasarea să fie prezentată ca având caracter oficial. Documentul ar fi fost depus apoi ca probă în instanță, în cadrul contestației formulate împotriva suspendării permisului de conducere.
Mihai Savin fusese numit la conducerea Autorității Vamale Române la finalul lunii ianuarie, după ce anterior ocupase funcția de vicepreședinte al instituției. Cazul apare într-un context în care Autoritatea Vamală Română a trecut, în ultimele luni, printr-un proces de reorganizare, iar instituția anunțase măsuri de cooperare pentru prevenirea corupției și consolidarea mecanismelor de integritate.
