Eveniment

Ședință la Guvern privind românii blocați în Orientul Mijlociu. „În această seară ajung la București cetățeni din Israel”

I.O. ·

Update: Premierul Ilie Bolojan a convocat luni dimineață, la Palatul Victoria, o ședință privind situația românilor blocați în Orientul Mijlociu, în contextul conflictului din Iran. La întâlnire au participat, între alții, vicepremierii Marian Neacșu, Cătălin Predoiu și Radu Miruță, alături de miniștrii Oana Țoiu (Externe), Irineu Darău (Economie), Ciprian Constantin Șerban (Transporturi), Alexandru Nazare (Finanțe).

După ședință, Guvernul a anunțat că luni seară vor ajunge la București cetățeni români din Israel, care vor fi aduși prin Egipt, cu două aeronave. Până în Egipt, persoanele respective au fost transportate pe cale terestră, cu sprijinul statului român și al diplomaților români din regiune.

Autoritățile spun că, în perioada următoare, vor fi organizate și alte zboruri pentru repatrierea în siguranță a pelerinilor și a altor cetățeni români aflați în Israel care au solicitat sprijin consular. În paralel, este pregătită repatrierea românilor și din alte state din Orientul Mijlociu afectate de conflict.

Guvernul precizează că prioritate vor avea copiii și cazurile medicale. Tot luni, Ministerul Transporturilor și MAE urmează să se întâlnească cu reprezentanții companiilor aeriene, pentru a organiza aducerea în țară a românilor din statele afectate, atunci când repatrierea va fi posibilă în condiții de siguranță. De asemenea, Ministerul Economiei și MAE au programată o discuție cu agențiile de turism, prin intermediul cărora unii cetățeni români au ajuns în zonă ca turiști.

România va activa, alături de alte state UE, mecanismul civil european pentru repatriere, iar serviciile consulare vor rămâne în contact permanent cu cetățenii români din țările afectate.

Stirea initiala: Premierul Ilie Bolojan a convocat luni dimineață, 2 martie 2026, o ședință la Palatul Victoria, pe tema situației cetățenilor români blocați în zona limitrofă Iranului, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu.

Întâlnirea este programată de la ora 9:30 și îi reunește pe viceprim-miniștri și reprezentanți ai ministerelor Afacerilor Externe, Transporturilor, Economiei, Apărării și Finanțelor, potrivit programului anunțat de guvern.

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat că pe toată durata activării celulei de criză a MAE vor avea loc conferințe de presă, pentru ca informațiile corecte să ajungă la timp la cetățenii României. Duminică, ea le-a cerut românilor aflați în zona de conflict să își transmită datele de contact la oficiile consulare.

Până duminică seara au fost înregistrate peste 1.060 de solicitări de asistență, cu excepția Emiratelor Arabe Unite. Un prim grup de cetățeni români – 300 – ar urma să fie scos din Israel, să treacă în Egipt, de unde să fie preluați de o echipă consulară trimisă de Ambasada României la Cairo, apoi aduși în țară cu avioane TAROM.

Purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Țărnea, a prezentat duminică seara date despre românii aflați în zonele afectate: Israel – circa 624 (aprox. 30–30 și ceva minori), Qatar – 159 (din care 19 minori), Arabia Saudită – 25 (inclusiv familii cu copii, trei copii), Ramallah – 46, Kuwait – 6 adulți și 2 copii, Iran – 9, Oman – circa 90 de turiști români, Iordania – 99. Despre Emiratele Arabe Unite, el a precizat că situația este „mai complicată”, fiind vorba despre câteva sute de persoane, cu cifre care urmează să fie clarificate; în Siria nu au fost solicitări de repatriere, în Liban au existat solicitări de informații fără cereri de repatriere, iar în Irak este un cetățean român al cărui zbor a fost anulat.

„Acestea sunt cifrele la acest moment”, a precizat Andrei Țărnea.