Sector 6 | Ghenele îngropate așteaptă decizia instanței

Ghenele îngropate din Sectorul 6 sunt pregătite, însă nu pot fi date încă în folosință. Primăria Sectorului 6 a transmis că platformele sunt montate și funcționale, dar nu pot fi deschise pentru locuitori până când nu este stabilită firma care va ridica deșeurile.
Operatorul de salubritate trebuie ales prin licitație, însă procedura a fost contestată. Potrivit administrației locale, Comisia Națională de Soluționare a Contestațiilor a respins contestația, dar hotărârea a fost atacată ulterior la Curtea de Apel București. Primăria așteaptă acum decizia instanței pentru deblocarea situației.
Administrația locală spune că trebuie respectați toți pașii legali înainte ca noile platforme să poată fi folosite. După pronunțarea instanței și stabilirea operatorului, ghenele îngropate vor putea fi puse în funcțiune pentru colectarea deșeurilor.
În prezent, 222 de platforme sunt deja montate în Sectorul 6, iar alte 664 de puncte de colectare urmează să fie amplasate. Investiția totală este de 130 de milioane de lei, dintre care 86 de milioane de lei reprezintă fonduri europene nerambursabile.
Primăria Sectorului 6 estimează că decizia Curții de Apel București va fi cunoscută până la finalul verii acestui an. Până atunci, locuitorii mai trebuie să aștepte pentru a putea folosi noile platforme de colectare.
Sursa foto: Facebook PS6
