În sectorul tău

Sector 5 | Campanie gratuită de sterilizare și microcipare pentru câini

I.O. ·

O nouă campanie de sterilizare și microcipare gratuită pentru câinii deținuți de locuitorii din Sectorul 5 va avea loc în weekendul 14–15 martie, după o serie de controale făcute de echipe mixte ale ASPA și Poliției Locale a Municipiului București.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, în cadrul verificărilor au fost contactați 141 de locatari, iar 83 dintre aceștia dețineau, în total, 126 de câini. Dintre animale, 47 erau câini de rasă, iar 79 erau câini de rasă comună.

În cazul câinilor de rasă comună, autoritățile au constatat că doar 40 erau sterilizați și 46 aveau microcip. Sterilizarea și microciparea acestora sunt obligatorii prin lege, măsurile având rolul de a preveni abandonul și înmulțirea necontrolată a animalelor.

Pentru a permite proprietarilor să intre în legalitate, Poliția Locală a emis notificări privind obligativitatea sterilizării și/sau microcipării, iar deținătorii au la dispoziție 30 de zile pentru a remedia situația. În plus, au fost emise și 88 de invitații pentru persoanele care nu au fost găsite la domiciliu în timpul controalelor.

În acest context, în zilele de 14 și 15 martie, va fi organizată o nouă campanie gratuită în cadrul clinicii veterinare mobile Hands&Paws. Acțiunea se va desfășura la Centrul de Informare pentru Cetățeni al Primăriei Capitalei, din Calea Ferentari nr. 72, Sector 5.

ASPA a transmis că la campanie se pot înscrie atât persoanele care au primit notificări, cât și alți deținători interesați să își sterilizeze sau microcipeze câinii. Programările se fac la numărul de telefon 0743.204.942, de luni până vineri, în intervalul 09:00 – 16:00.
Sursa foto: Facebook ASPA