Sector 4 | Parcarea gratuită rămâne doar pentru cei care păstrează taxa

Bucureștenii care folosesc locurile publice de parcare administrate de Primăria Sectorului 4 vor mai putea beneficia de gratuitate doar dacă aleg să nu ceară restituirea banilor achitați pentru taxa specială de dezvoltare urbană.
Decizia vine în contextul în care primarul Daniel Băluță a anunțat că taxa, ajunsă la aproape 600 de lei pe an, va fi suspendată începând cu 1 aprilie 2026. Pentru perioada aprilie-decembrie, locuitorii pot solicita returnarea sumelor deja plătite.
Potrivit unui răspuns transmis de Primăria Sectorului 4, gratuitatea la parcarea pe locurile publice aflate în administrarea sectorului va rămâne valabilă numai pentru persoanele care aleg, în mod voluntar, să plătească în continuare această taxă și să își păstreze drepturile asociate.
În schimb, cei care cer restituirea banilor sau decid să nu mai achite taxa nu vor mai beneficia de parcarea gratuită. În cazul lor, folosirea locurilor publice se va face după regulile generale deja în vigoare, fie prin tarif orar, fie prin abonament lunar.
Taxa de dezvoltare urbană a fost majorată la începutul acestui an de la 540 la 593 de lei și urmează să fie suspendată de la 1 aprilie.
