În sectorul tău

Sector 1 | Parcarea Basarab devine publică, cu barieră și tarife

I.O. ·

Parcarea aflată sub Pasajul Basarab, în zona Nicolae Titulescu – Banu Manta, intră în regim public și va funcționa non-stop, a anunțat Primăria Sectorului 1. Parcajul are 65 de locuri și este dotat cu sistem de acces cu barieră.

Potrivit administrației locale, acesta este al doilea parcaj public cu barieră deschis în Sectorul 1 în acest an, după parcarea subterană de pe strada Mureș nr. 18-24, unde sunt disponibile 114 locuri.

Tarifele pentru parcarea de sub Pasajul Basarab sunt de 3 lei pentru 30 de minute și 5 lei pentru o oră. Plata se face la terminalele automate instalate în parcare.

Primăria Sectorului 1 anunță și deschiderea unui nou parcaj public cu barieră pe Aleea Privighetorilor, unde vor fi disponibile 86 de locuri. În funcție de gradul de ocupare, regulamentul permite introducerea unor abonamente lunare pentru rezidenții Sectorului 1.

Conform grilei anunțate, abonamentul de noapte, valabil între orele 19:00 și 08:00, va costa 150 de lei pe lună, iar abonamentul valabil în orice interval orar va avea un tarif de 250 de lei lunar.

Separat, Poliția Locală Sector 1 a anunțat că a confiscat 44 de dispozitive improvizate folosite pentru blocarea locurilor de parcare de pe domeniul public. Autoritățile spun că folosirea unor astfel de obstacole pentru „rezervarea” spațiului destinat autoturismelor este interzisă.

În urma verificărilor efectuate în 36 de locații, doi proprietari au fost sancționați contravențional, iar în alte 34 de cazuri au fost emise somații. Dispozitivele identificate au fost ridicate și confiscate.

Astăzi, polițiștii locali au verificat 36 de locații și au aplicat 2 sancțiuni contravenționale pe loc. În alte 34 de cazuri au fost emise somații către proprietarii imobilelor în fața cărora au fost identificate dispozitivele de blocare a locurilor de parcare, acestea fiind ridicate și confiscate”, au transmis reprezentanții instituției.
Sursa foto: PS1