Sector 1 | Mașini de epocă în Piața Amzei

O expoziție dedicată mașinilor de epocă va avea loc în perioada 3–9 mai, la HUB-ul deGalben din Piața Amzei nr. 13. Evenimentul „PRO-VEHICULUM URBI” este organizat de Retromobil Club România, cu sprijinul Primăriei Sectorului 1, iar accesul publicului este gratuit.
Bucureștenii vor putea vedea vehicule istorice, motociclete din perioada socialistă și un exemplar unic de kart românesc complet funcțional, KARO. Pe esplanadă vor fi expuse și autospeciale ale poliției și pompierilor, alături de modele Dacia, ARO și Renault.


Expoziția include și obiecte legate de istoria auto din România. Vizitatorii vor putea vedea permise de conducere vechi, plăcuțe de înmatriculare, fotografii de epocă, colecții de insigne, trofee sportive auto și moto, piese de bibliofilie, însemne heraldice, dar și ținute și uniforme de epocă.
„Vă așteptăm să descoperiți cum s-a schimbat lumea automobilului”, a transmis Primăria Sectorului 1, în anunțul privind evenimentul din Piața Amzei.
Programul expoziției este diferit în funcție de zi. În timpul săptămânii, între 4 și 7 mai, vizitatorii sunt așteptați între orele 11:00 și 16:00. În weekend, pe 3 și 9 mai, expoziția poate fi vizitată între orele 10:00 și 17:00.


Evenimentul se adresează atât pasionaților de automobile vechi, cât și celor care vor să descopere o parte din istoria mobilității urbane. Organizatorii promit o incursiune în lumea vehiculelor de altădată, într-un spațiu aflat în plin proces de revitalizare urbană.
În paralel, bucureștenii pot participa și la tururile ghidate organizate în clădirea Primăriei Capitalei. Din luna mai, vizitele vor avea loc sâmbăta, între orele 12:00 și 20:00, și duminica, între orele 10:00 și 16:00. Accesul este gratuit, însă este necesară programarea prealabilă.
Sursa foto: PS1 Facebook
