Eveniment

Radu Oprea acuză pierderea a 200 de milioane de euro din PNRR

I.O. ·

Fostul secretar general al Guvernului, Ștefan Radu Oprea, susține că România ar fi pierdut 200 de milioane de euro din PNRR în legătură cu reforma AMEPIP, din cauza modului în care au fost purtate negocierile la Bruxelles.

Social-democratul afirmă că jalonul privind AMEPIP avea o valoare totală de 330 de milioane de euro, însă ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat recuperarea a doar 132 de milioane de euro.

Oprea spune că procedura de selecție pentru conducerea AMEPIP a fost realizată în timpul mandatului său, transparent și conform legii, iar Comisia Europeană ar fi considerat această parte a jalonului îndeplinită.

Fostul oficial critică faptul că reprezentanții SGG, instituția care coordona reforma, nu ar fi fost implicați în stabilirea mandatului pentru negocierile de la Bruxelles. Delegația ar fi fost formată din vicepremierul Oana Gheorghiu, ministrul Dragoș Pîslaru și președinta AMEPIP, Anișoara Ulcelușe.

„Rezultatele negocierii se văd, am pierdut 200 de milioane de euro pentru că nu am putut susține operaționalizarea AMEPIP”, a transmis Radu Oprea.

De cealaltă parte, Dragoș Pîslaru a anunțat că România a primit evaluarea Comisiei Europene pentru Cererea de plată numărul 3 din PNRR, iar suma pierdută total ajunge la 458,7 milioane de euro. Ministrul a precizat că au fost recuperați bani pentru jaloanele privind pensiile speciale și AMEPIP, dar că întârzierile din zona companiilor de stat au dus la pierderi importante.