București

PMB reface marcajele parcărilor albastre de pe Șoseaua Nordului

I.O. ·

Primăria Capitalei a anunțat că au început lucrările de refacere a marcajelor din parcările publice albastre. Primele intervenții au loc pe Șoseaua Nordului, iar echipele Companiei Municipale Parking vor continua lucrările și în alte zone ale orașului.

Potrivit PMB, marcajele sunt refăcute acolo unde nu mai sunt suficient de vizibile. În timp, vopseaua aplicată pe asfalt s-a șters, iar delimitarea locurilor de parcare a devenit mai greu de observat pentru șoferi.

Administrația locală a transmis că lucrările vor continua în toate zonele în care este necesară refacerea marcajelor. Scopul intervențiilor este ca locurile de parcare publice să fie mai clar delimitate și mai ușor de identificat.

Refacerea marcajelor vine înaintea unei schimbări importante pentru șoferii care folosesc parcările albastre din București. De la 1 mai, gratuitatea pentru mașinile hibride va fi eliminată.

Decizia a fost adoptată în ultima ședință a Consiliului General al Municipiului București. Astfel, doar posesorii de mașini electrice vor mai putea parca gratuit pe locurile albastre administrate de PMB.

Modificarea a fost făcută prin Hotărârea Consiliului General al Municipiului București nr. 109/2026, prin care au fost abrogate hotărârile anterioare privind utilizarea gratuită a parcărilor publice de către autoturismele electrice și hibride înmatriculate în București.

Măsura este valabilă până la 31 decembrie 2027. Șoferii care dețin mașini electrice trebuie să depună o solicitare pentru a beneficia de facilitatea privind parcarea gratuită.