PMB prezintă bugetul defalcat al Capitalei

Primăria Municipiului București organizează joi, 30 aprilie, prezentarea publică a bugetului Capitalei, într-un format extins, numit „Maratonul Banilor”.
De la ora 10:00, primarul general Ciprian Ciucu prezintă bugetul PMB, împreună cu directorii instituțiilor din subordinea Primăriei. Evenimentul are loc în sala de consiliu, în fața bucureștenilor care s-au înscris pentru participare.
Potrivit administrației, este pentru prima dată când directorii instituțiilor subordonate PMB își prezintă separat bugetele și planurile pentru anul în curs.
Programul include prezentări pentru Administrația Străzilor, Parking București, STB, Poliția Locală, ALPAB, Eco Igienizare, Termoenergetica, Trustul Metropolitan, ASSMB, DGASMB, ASPA, ARCUB, Creart și Proedus.
Ciprian Ciucu a anunțat anterior că proiectul de buget al Capitalei are o valoare totală de 8,4 miliarde de lei. Din această sumă, 2,7 miliarde de lei sunt prevăzute pentru investiții, 2,7 miliarde de lei pentru subvențiile la termoficare și transport public, iar restul pentru cheltuieli de funcționare.
Primarul general susține că, față de execuția bugetară din 2025, ponderea cheltuielilor pentru dezvoltare se dublează, de la 16% la 32%.
Sursa foto: Facebook PMB
