București

PMB alocă peste 3 milioane de lei pentru reparații la Arena Națională

I.O. ·

Primăria Capitalei alocă 3,1 milioane de lei pentru reparații la Arena Națională, stadion inaugurat în 2011 și ajuns, potrivit administrației, într-o stare care necesită intervenții.

Anunțul a fost făcut în cadrul prezentării bugetului Capitalei pentru 2026. Primarul general Ciprian Ciucu a precizat că stadionul are mai multe probleme tehnice, inclusiv cubul central, care nu mai funcționează.

Din suma totală, aproximativ 2 milioane de lei vor merge către o expertiză tehnică pentru identificarea deficiențelor și degradărilor. Alte 500.000 de lei sunt prevăzute pentru furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a unor ecrane LED și a platformei de management pentru tabela electronică.

PMB mai alocă 408.000 de lei pentru o licență software de ticketing și control acces la turnicheți, dar și 300.000 de lei pentru un studiu de fezabilitate privind accesibilizarea parcării supraterane din incinta stadionului.

Arena Națională este cel mai mare stadion din România, cu peste 55.000 de locuri. Construcția a costat aproximativ 234 de milioane de euro, iar în ultimii ani arena a avut cheltuieli importante pentru mentenanță, pază, curățenie, utilități, întreținerea gazonului și înlocuirea unor scaune.