București

Parcările de pe Bulevardul Ion Mihalache dispar temporar de pe prima bandă

I.O. ·

Parcările de pe prima bandă a Bulevardului Ion Mihalache au fost dezafectate temporar, după începerea lucrărilor de modernizare a liniei de tramvai. În zonă au fost montate indicatoare de „Oprirea interzisă”, valabile pe perioada șantierului.

Noile măsuri temporare de circulație au fost instituite din 6 mai, în ambele sensuri, pentru fluidizarea traficului și creșterea siguranței rutiere. Autoritățile spun că eliberarea primei benzi este necesară pentru reducerea blocajelor, în condițiile în care circulația se desfășoară deja cu dificultate din cauza lucrărilor.

Poliția Locală Sector 1 a anunțat că, joi, 7 mai, echipajele au fost în teren pentru informarea șoferilor cu privire la noile reguli. Acțiunea a avut rol preventiv, astfel încât conducătorii auto să evite parcarea în zonele unde oprirea este interzisă și să nu riște sancțiuni.

„Înțelegem disconfortul creat de lipsa locurilor de parcare și de restricțiile temporare din zonă, însă măsurile adoptate urmăresc eliberarea primei benzi de circulație și reducerea blocajelor rutiere”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Sector 1.

Șoferii sunt sfătuiți să respecte semnalizarea rutieră temporară și indicațiile polițiștilor locali pe toată durata lucrărilor. Măsurile rămân în vigoare până la finalizarea intervențiilor de modernizare a căii de rulare a tramvaielor de pe Bulevardul Ion Mihalache.
Sursa foto: Facebook Politia locala Sector 1