OMS spune că focarul de hantavirus de pe nava MV Hondius nu indică începutul unei pandemii

Organizația Mondială a Sănătății transmite că focarul de hantavirus depistat pe nava de croazieră MV Hondius nu este comparabil cu pandemia de Covid-19, deoarece virusul se transmite diferit, prin contact apropiat și intim.
Precizarea a fost făcută după ce autoritățile sanitare au început să caute zeci de persoane care au debarcat recent de pe nava olandeză. OMS a anunțat că cinci dintre cele opt cazuri suspecte au fost confirmate, iar trei persoane au murit.
Maria van Kerkhove, epidemiolog OMS specializat în boli infecțioase, a subliniat că „acesta nu este Covid, nu este gripă, se transmite foarte, foarte diferit”. Potrivit organizației, riscul pentru sănătatea publică este evaluat ca fiind scăzut.
Hantavirusul se transmite, de regulă, de la rozătoare la oameni, însă în acest focar a fost documentată pentru prima dată transmiterea între oameni. Primele cazuri confirmate au fost asociate cu persoane care călătoriseră prin Argentina, Chile și Uruguay, într-o excursie care a inclus zone unde trăiește specia de șobolan cunoscută ca purtătoare a virusului.
Nava MV Hondius, operată de Oceanwide Expeditions, a plecat pe 1 aprilie din Ushuaia, Argentina, și urma să ajungă pe 10 mai în Insulele Canare. La bord s-au aflat inițial aproximativ 150 de pasageri și membri ai echipajului din 28 de țări, iar 29 de persoane au debarcat pe insula Sfânta Elena.
OMS avertizează că pot apărea și alte cazuri, deoarece perioada de incubație poate ajunge până la șase săptămâni. Autoritățile au cerut persoanelor aflate la bord să poarte mască, iar cei care intră în contact cu pacienți sau cazuri suspecte trebuie să folosească echipament de protecție adecvat.
