Externe

Norvegia intră sub umbrela nucleară a Franței

I.O. ·

Norvegia va intra sub umbrela nucleară a Franței, în contextul tensiunilor de securitate din Europa și al preocupărilor legate de angajamentul Statelor Unite față de apărarea continentului.

Premierul norvegian Jonas Gahr Stoere a mers la Paris pentru o întâlnire cu președintele Emmanuel Macron și pentru semnarea unui nou acord de apărare. Documentul prevede aderarea Norvegiei la o inițiativă privind armele nucleare coordonată de Franța.

Stoere a explicat că decizia este luată în contextul reînarmării masive a Rusiei, inclusiv în domeniul nuclear, dar și al războiului declanșat de Rusia împotriva Ucrainei. Premierul a precizat că, pe timp de pace, în Norvegia nu vor fi amplasate arme nucleare.

Norvegia este membră NATO, dar nu face parte din Uniunea Europeană, și are frontieră comună cu Rusia în zona arctică. Decizia este importantă și pentru că Norvegia a fost considerată mult timp o țară puternic aliniată securitar cu Statele Unite.

Franța a anunțat anterior că este dispusă să extindă protecția oferită de umbrela sa nucleară și asupra altor state europene. Norvegia se alătură astfel unor țări precum Polonia și Lituania, care au granițe comune cu Rusia.