Nicușor Dan reia consultările pentru noul Guvern. Bolojan, Grindeanu și Fritz, chemați la Cotroceni

Președintele Nicușor Dan a reluat consultările informale pentru desemnarea viitorului premier și formarea noului Guvern. Șeful statului încearcă să obțină sprijinul unei majorități parlamentare înainte de a face o nominalizare oficială pentru funcția de prim-ministru.
Primul lider chemat la Palatul Cotroceni a fost Ilie Bolojan. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, discuțiile au avut loc în contextul în care PNL și USR au transmis că nu susțin un Guvern care ar include persoane apropiate PSD, chiar dacă acestea ar avea statut de tehnocrați.
Surse din conducerea liberală susțin că PNL respinge atât participarea directă a PSD la guvernare, cât și formulele în care miniștri tehnocrați ar fi susținuți de structuri politice afiliate social-democraților.
Consultările continuă și miercuri. Președintele urmează să se întâlnească atât cu liderul PSD, Sorin Grindeanu, cât și cu președintele USR, Dominic Fritz. În schimb, reprezentanții UDMR nu ar fi fost invitați la această nouă rundă de discuții.
USR și-a reafirmat poziția împotriva unui Guvern tehnocrat. După o ședință internă desfășurată marți seară, liderii formațiunii au transmis că nu susțin această variantă și că preferă o formulă politică asumată.
La rândul său, PSD nu exclude complet ideea unui Executiv tehnocrat, însă susține că decizia depinde de componența Guvernului și de programul de guvernare. În interiorul partidului există însă și voci care susțin formarea unui Guvern politic, cu participarea social-democraților.
Noua rundă de negocieri are loc în condițiile în care Nicușor Dan încearcă să evite desemnarea unui premier care nu ar avea suficiente voturi pentru a trece de Parlament. Printre variantele analizate se află în continuare și posibilitatea unui Guvern cu profil tehnocrat, condus de o persoană din afara partidelor parlamentare.
