Eveniment

Nicușor Dan cheamă partidele la Cotroceni, după ruptura din Coaliție

I.O. ·

Președintele Nicușor Dan a convocat pentru miercuri, 22 aprilie, consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, la Palatul Cotroceni, în contextul crizei politice declanșate după ce PSD a anunțat retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan. Administrația Prezidențială a anunțat că discuțiile se vor desfășura separat, pe parcursul întregii zile.

Prima delegație așteptată la Cotroceni este cea a PSD, programată la ora 09:00. Vor urma PNL, de la ora 10:30, UDMR, de la ora 15:00, Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale, de la ora 16:30, iar consultările se vor încheia cu delegația USR, programată pentru ora 18:30.

Convocarea vine într-un moment de tensiune majoră în interiorul coaliției de guvernare, după decizia PSD de a nu-l mai susține pe Ilie Bolojan. În paralel, premierul a transmis că își continuă mandatul, ceea ce a deschis un nou episod de confruntare politică între partidele aflate până acum la guvernare.

Miza consultărilor de la Cotroceni este clarificarea unei formule de majoritate care să poată susține în continuare Executivul. În lipsa unui acord politic, scena parlamentară poate intra într-o perioadă de negocieri tensionate, cu posibilitatea reconfigurării guvernării sau a unui test de majoritate în Parlament.

Consultările anunțate de șeful statului reprezintă, astfel, primul pas instituțional într-o criză care poate redesena rapid raporturile de forță din Parlament și din Guvern.