Moțiunea PSD-AUR intră în linie dreaptă împotriva lui Bolojan

Guvernul condus de Ilie Bolojan intră într-un moment critic, după ce PSD și AUR au anunțat că au strâns semnăturile necesare pentru depunerea moțiunii de cenzură. Potrivit informațiilor prezentate marți, documentul ar urma să fie susținut de peste 245 de parlamentari, peste pragul necesar pentru inițierea demersului.
Președintele AUR, George Simion, a declarat că nu există emoții privind depunerea moțiunii și a susținut că aceasta va trece „fără probleme”. Potrivit lui, semnăturile continuau să fie strânse în cursul zilei, iar numărul final ar urma să depășească 245.
Pentru depunerea unei moțiuni de cenzură este nevoie de semnăturile unei pătrimi din numărul total al parlamentarilor, adică 117 semnături. Pentru ca Guvernul să fie demis, însă, este nevoie de cel puțin 233 de voturi în Parlament. PSD și AUR au împreună 220 de aleși, astfel că susținerea unor parlamentari neafiliați sau din alte formațiuni devine decisivă.
Moțiunea PSD-AUR se numește „STOP Planului Bolojan de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului”. Documentul critică dur Guvernul Bolojan și acuză Executivul că ar pregăti măsuri economice care afectează populația și companiile statului.
Unul dintre primele mesaje din textul moțiunii este că „România nu este o marfă”, iar companiile statului nu trebuie tratate ca active de lichidat pentru acoperirea unor eșecuri politice. Inițiatorii acuză Guvernul că ar confunda reforma cu vânzarea și strategia cu improvizația.
George Simion a susținut că actuala coaliție nu mai are sprijin politic real și că AUR pledează pentru revenirea la votul popular. Liderul AUR a vorbit inclusiv despre varianta alegerilor anticipate, dar a precizat că acestea ar trebui organizate de un guvern imparțial.
În PSD, decizia de a susține moțiunea alături de AUR a produs deja tensiuni. Senatoarea Victoria Stoiciu a demisionat din partid, după ce a refuzat să semneze documentul și a descris colaborarea cu AUR drept o „linie roșie” peste care nu poate trece.
Sorin Grindeanu a transmis că PSD nu are un acord politic post-moțiune cu AUR și că obiectivul social-democraților este schimbarea premierului Ilie Bolojan. Potrivit acestuia, PSD ar susține în continuare o formulă de guvernare cu PNL, USR, UDMR și minoritățile naționale, dar fără actualul premier.
În tabăra liberală, reacțiile sunt dure. PNL încearcă să convingă parlamentari să nu voteze moțiunea, iar lideri liberali au transmis că, dacă PSD contribuie la căderea Guvernului Bolojan, soluția poate fi intrarea liberalilor în opoziție, fără excluderea scenariului alegerilor anticipate.
După depunere, moțiunea trebuie prezentată în plenul Parlamentului în cel mult cinci zile. Dezbaterea și votul pot avea loc după alte trei zile, astfel că momentul decisiv ar putea veni după minivacanța de 1 Mai, cel mai probabil la începutul săptămânii viitoare.
Dacă moțiunea trece, Guvernul Bolojan este demis, iar România intră într-o nouă rundă de negocieri politice pentru desemnarea unui premier și formarea unei majorități. Dacă moțiunea pică, Cabinetul Bolojan rămâne în funcție, dar criza politică din coaliție va continua să apese pe relația dintre partide.
