Mircea Lucescu a suferit un infarct și rămâne internat la SUUB

Mircea Lucescu a suferit vineri dimineață un infarct miocardic acut, la Spitalul Universitar de Urgență București, unde era deja internat de la sfârșitul săptămânii trecute. Unitatea medicală a transmis că pacientul a fost preluat de urgență, a beneficiat de intervențiile medicale și terapeutice necesare, iar în prezent este stabil și se află sub monitorizare de specialitate.
Potrivit unor informații apărute în presa română, Mircea Lucescu a fost supus unei angioplastii primare și rămâne internat în Secția de Cardiologie, unde primește în continuare îngrijiri medicale.
Antrenorul fusese internat de urgență la finalul săptămânii trecute, după ce i s-a făcut rău în timpul unei ședințe tehnice premergătoare unui antrenament al echipei naționale. Spitalul Universitar anunțase atunci că a fost adus cu o tulburare majoră de ritm cardiac și că va rămâne spitalizat pentru monitorizare și tratament de specialitate.
Din cauza problemelor medicale, Mircea Lucescu nu a mai făcut deplasarea cu naționala României în Slovacia, iar echipa a fost condusă de secundul Ionel Gane la meciul amical pierdut cu 0-2.
În paralel, Federația Română de Fotbal a anunțat în această săptămână încheierea mandatului său de selecționer. Sub conducerea lui Mircea Lucescu, România a avut un bilanț de 11 victorii, un egal și șase înfrângeri.
