București

Metroul se scumpește de la 1 mai. Ciprian Șerban: „N-am detonat nicio bombă”

I.O. ·

Călătoriile cu metroul în București se scumpesc de la 1 mai. Majorarea tarifelor a fost validată de Consiliul de Administrație Metrorex și aprobată prin ordin semnat de fostul ministru al Transporturilor, Ciprian Șerban, în ultima sa zi de mandat.

Scumpirea vizează atât biletele, cât și abonamentele, iar majorarea este de aproximativ 40%. Ordinul a fost semnat miercuri, 22 aprilie, înainte ca Ciprian Șerban să își dea demisia din funcția de ministru al Transporturilor, alături de ceilalți miniștri PSD.

După criticile apărute în spațiul public, fostul ministru a susținut că decizia nu îi aparține direct, ci a fost inițiată de conducerea Metrorex. Potrivit Agerpres, Ciprian Șerban a explicat că ministrul Transporturilor nu conduce compania, aceasta fiind administrată de un Consiliu de Administrație.

„Nu am detonat nicio bombă. Până la urmă, dumneavoastră știți că ministrul nu conduce Metrorex. Metrorex este condus de un Consiliu de Administrație, în primul rând. A fost o propunere a Consiliului de Administrație. A urmat toți pașii procedurali. Mi-a ajuns la mapă, am semnat acel ordin”, a declarat Ciprian Șerban, la Palatul Parlamentului, potrivit Agerpres.

Fostul ministru a mai spus că, de la ultima creștere a prețului unei călătorii, costurile cu energia electrică au crescut considerabil. În opinia sa, dacă nu ar fi semnat ordinul, ar fi fost acuzat că blochează activitatea Metrorex.

„De la ultima creștere a prețului pe călătorie până acum energia electrică a crescut cu 160%. Urma să fiu acuzat a doua zi că blochez, că îngreunez activitatea Metrorex. E o decizie pe care și-au asumat-o cei din conducere, cu Consiliul de Administrație”, a mai spus fostul ministru.

Noile tarife vor fi aplicate de vinerea viitoare. O călătorie simplă va costa 7 lei, față de 5 lei în prezent, iar abonamentul lunar va ajunge la 140 de lei, față de 100 de lei.

Noile prețuri anunțate pentru metrou sunt:

  • o călătorie: 7 lei, față de 5 lei;
  • două călătorii: 14 lei, față de 10 lei;
  • 10 călătorii: 55 de lei, față de 40 de lei;
  • abonament de 24 de ore: 18 lei, față de 12 lei;
  • abonament de 72 de ore: 50 de lei, față de 35 de lei;
  • abonament săptămânal: 60 de lei, față de 45 de lei;
  • abonament lunar: 140 de lei, față de 100 de lei;
  • abonament pe 6 luni: 700 de lei, față de 500 de lei;
  • abonament anual: 1.300 de lei, față de 900 de lei.

Majorarea tarifelor vine într-un moment sensibil pentru bucureșteni, în condițiile în care metroul rămâne una dintre cele mai folosite variante de transport public din Capitală.