Eveniment

Lovitură de teatru în cazul banilor din PNRR după pierderea a sute de milioane de euro pe jalonul AMEPIP

I.O. ·

România a pierdut aproape 200 de milioane de euro din PNRR pe jalonul privind AMEPIP și reforma guvernanței companiilor de stat, după decizia finală a Comisiei Europene privind cererea de plată numărul 3.

Potrivit datelor prezentate public, România a reușit să recupereze 350,7 milioane de euro din sumele suspendate inițial, însă a pierdut definitiv 458,7 milioane de euro din cauza unor reforme considerate întârziate sau incomplete. În cazul AMEPIP, suma suspendată fusese de 330 de milioane de euro, iar România a recuperat doar 132 de milioane de euro.

Fostul secretar general al Guvernului, Ștefan Radu Oprea, susține că jalonul AMEPIP avea două componente: numirea conducerii agenției, în urma procesului de selecție, și operaționalizarea acesteia. Prima componentă a fost îndeplinită până la termenul-limită de 28 noiembrie 2025, ceea ce a permis recuperarea celor 132 de milioane de euro.

Problema ar fi apărut la partea de operaționalizare a AMEPIP. Oprea invocă o scrisoare a Comisiei Europene în care este menționată Decizia premierului nr. 572/2025, prin care a fost stabilit rolul unui comitet interministerial pentru reforma întreprinderilor de stat.

Comitetul, condus de vicepremierul Oana Gheorghiu, a fost prezentat ca structură de coordonare a politicilor publice privind companiile de stat. Potrivit fragmentului citat de Oprea, acesta are rolul de a coordona politicile autorităților publice, de a propune abordarea strategică a Guvernului privind statul ca acționar și de a promova standardele de guvernanță corporativă ale OCDE.

„Înființarea acestei structuri paralele de guvernanță corporativă diluează funcțiile principale ale AMEPIP prin consolidarea coordonării strategice și orientării politice la nivelul comitetului interministerial, limitând totodată rolul AMEPIP la supravegherea tehnică”, este fragmentul invocat de Ștefan Radu Oprea.

În acest context, fostul secretar general al Guvernului o acuză pe Oana Gheorghiu că înființarea comitetului interministerial ar fi dus la pierderea banilor din PNRR. El susține că pierderea totală pe acest jalon este de aproape 200 de milioane de euro.