Incident tehnic la Cernavodă, fără impact nuclear

Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a deconectat automat luni seară, 4 mai 2026, de la Sistemul Energetic Național, în urma unei disfuncționalități apărute la un separator electric din zona clasică a instalației.
Potrivit Nuclearelectrica, oprirea s-a produs în condiții de siguranță, iar sistemele unității au funcționat conform proiectării pentru astfel de situații. Compania a transmis informarea către Bursa de Valori București.
„Deconectarea automată a Unității 2 s-a produs în condiții de siguranță, toate sistemele unității funcționând și răspunzând conform proiectului în astfel de situații”, se arată în informarea transmisă de companie, potrivit Agerpres.
Reprezentanții Nuclearelectrica au precizat că incidentul și lucrările de remediere nu au avut și nu au impact asupra securității nucleare, asupra personalului centralei, populației sau mediului înconjurător.
