București

Fostul ministru, despre scumpirea metroului: „Ghinion, am semnat”

I.O. ·

Biletele la metroul din București se scumpesc de la 1 mai, după ce ordinul privind noile tarife a fost publicat în Monitorul Oficial. Majorarea este de aproximativ 40% și vizează atât cartelele cu una sau mai multe călătorii, cât și abonamentele.

Fostul ministru al Transporturilor, Ciprian Șerban, a explicat că a semnat ordinul pe final de mandat, după ce documentul parcursese toate etapele din minister. Acesta a spus că nu a vrut să lase decizia pe masa următorului ministru, chiar dacă urma să plece din funcție.

„Ghinion, cum ar spune un clasic în viață. A fost ghinionul meu că a ajuns la mine, pe final de mandat. Acel ordin a ajuns la mapă, era o chestie penibilă sau un joc politic, nu știu cum să-l cataloghez, să las să semneze următorul, că eu oricum plec. Nu. A ajuns acel ordin, trebuia semnat, l-am semnat pur și simplu”, a explicat Ciprian Șerban.

Fostul ministru susține că majorarea tarifelor la metrou nu a fost o decizie apărută peste noapte, ci o măsură inclusă în planul de redresare al companiei Metrorex. Potrivit acestuia, scumpirea fusese discutată anterior și asumată încă de anul trecut.

Șerban a precizat că majorarea tarifelor a fost și o condiție pentru avizarea bugetului companiei. Acesta a spus că și-ar fi dorit ca Metrorex să nu ajungă în situația de a crește prețurile, însă compania are probleme financiare și funcționează într-un context dificil.

Fostul ministru a descris Metrorex drept o companie subfinanțată, mai ales în contextul creșterii costurilor cu energia electrică. În opinia sa, scumpirea putea fi evitată dacă subvențiile de la stat ar fi fost la nivelul necesar pentru acoperirea cheltuielilor.

„Totul se putea rezolva cu subvenție de la stat, dar subvențiile de la stat nu au fost niciodată, și anul trecut și anul acesta cu atât mai mult, la nivelul nevoilor companiei”, a mai spus Ciprian Șerban.

Acesta a mai anunțat că a trimis Corpul de Control la Metrorex, deoarece consideră că în companie există cheltuieli nejustificate. Verificările ar urma să vizeze modul în care sunt gestionate resursele companiei, în contextul problemelor financiare invocate pentru majorarea tarifelor.

Scumpirea a fost cerută de Consiliul de Administrație al Metrorex și aprobată de Ciprian Șerban cu o zi înainte ca acesta să demisioneze din funcția de ministru al Transporturilor.

De la 1 mai, o călătorie cu metroul va costa 7 lei. Cartela cu două călătorii va costa 14 lei, iar cea cu 10 călătorii va ajunge la 55 de lei.

Noile tarife prevăd și un abonament de 24 de ore la prețul de 18 lei, un abonament de 72 de ore la 50 de lei și un abonament săptămânal de 60 de lei.

Abonamentul lunar va costa 140 de lei, abonamentul pentru șase luni va ajunge la 700 de lei, iar abonamentul anual va fi 1.300 de lei.

Majorarea tarifelor Metrorex vine într-un moment în care transportul public din București rămâne una dintre principalele teme de interes pentru locuitori. Pentru călătorii care folosesc zilnic metroul, creșterea prețurilor va însemna costuri mai mari începând chiar de la începutul lunii mai.