Eveniment

Corpul de Control revine la Metrorex pentru verificarea contractelor, penalităților și șantierelor întârziate

I.O. ·

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a anunțat că trimite din nou Corpul de Control la Metrorex, după ce a convocat Adunarea Generală a Acționarilor statului român pentru a reanaliza mai multe decizii din companie. Oficialul susține că problemele de la Metrorex „nu mai pot fi ascunse sub preș” și că sunt prea multe, prea grave și vechi de mai mulți ani.

Miruță a transmis că verificările vizează contractele costisitoare de pază, curățenie și servicii, dar și recuperarea penalităților neîncasate din contractele întârziate. Pe lista temelor puse în discuție se află și pierderile de la terminalul multimodal Străulești, precum și situația activităților și spațiilor folosite în incinta depoului Ciurel, care ar trebui aduse în legalitate.

Ministrul interimar mai cere reguli transparente și competitive pentru contractele de publicitate, folosirea mai eficientă a clădirilor și activelor Metrorex pentru obținerea de venituri proprii și verificarea indicatorilor de performanță ai conducerii companiei. De asemenea, Corpul de Control va analiza și posibile conflicte de interese în negocierea noului Contract Colectiv de Muncă.

Radu Miruță spune că cifrele arată cel mai clar de ce este nevoie de intervenție la Metrorex. El a invocat penalități de milioane care nu au fost recuperate, șantiere importante care întârzie și active ale companiei care nu sunt valorificate, deși ar putea aduce venituri suplimentare.

În privința costului călătoriei, ministrul nu a anunțat o modificare de tarif, ci a transmis că bucureștenii „plătesc mai mult”, dar primesc servicii care ar putea fi îmbunătățite. Mesajul său leagă astfel prețul suportat de călători de nevoia de verificări, eficientizare și corectare a problemelor administrative din companie.