Bulevardul Ion Mihalache și Calea Griviței vor fi modernizate. Primăria Capitalei a alocat 15,8 milioane de lei pentru proiecte în 2026

Bulevardul Ion Mihalache și Calea Griviței urmează să intre într-un proces amplu de modernizare, potrivit Primăriei Capitalei. Cele două artere importante ale Bucureștiului ar urma să fie transformate în bulevarde cu infrastructură modernă, piste de biciclete integrate, trotuare mai sigure pentru pietoni și mai multe spații verzi.
În prezent, municipalitatea descrie cele două artere ca fiind greu de tranzitat, cu zone neîngrijite, mașini parcate ilegal și spații verzi afectate. Bulevardul Ion Mihalache are o lungime de 3,5 kilometri, iar Calea Griviței are 3,9 kilometri.
Cele două străzi fac parte din programul de modernizare a infrastructurii rutiere din Capitală. Pentru anul 2026, Primăria Capitalei anunță că a alocat 15,8 milioane de lei pentru mai multe proiecte aflate în diferite stadii de pregătire sau implementare.
Pe lista arterelor care urmează să intre în reabilitare se află și Drumul Cooperativei, unde o parte din traseu este de pământ, iar alta este asfaltată, dar degradată. Municipalitatea anunță că întregul drum va fi reabilitat și asfaltat, pentru a asigura o legătură rutieră funcțională între Prelungirea Ghencea și Strada Gladiolelor.
Alte proiecte vizează Strada Nicolae Mavrogheni, aflată într-o zonă istorică a Bucureștiului și într-o stare avansată de degradare, Calea Ion Zăvoi, care ar urma să facă legătura între nordul orașului și Voluntari, dar și Calea 13 Septembrie, unde bulevardul va fi reconfigurat și integrat în conceptul „Oraș-Parc”.
Programul mai include Strada Avionului, Drumul Nisipoasa, pe tronsonul Strada Mircea Veroiu – Strada Salubrității, Strada Costești, Strada Cristești, Strada Lonea și Strada Jandarmeriei.
