Alexandra Căpitănescu s-a întors acasă după Eurovision: „România poate să fie sus”

Alexandra Căpitănescu și delegația României s-au întors acasă după Eurovision 2026, unde artista a obținut locul 3 și a adus România din nou în zona marilor rezultate ale competiției. Momentul revenirii în țară a fost urmat de o conferință de presă în care Alexandra a vorbit despre presiunea concursului, despre susținerea publicului și despre încrederea pe care acest rezultat o poate da artiștilor români.
Artista a început cu emoție și cu umor, spunând că știe „mai bine să cânte la microfon decât să vorbească”, apoi le-a mulțumit celor care au fost alături de ea și de echipă încă de la început. Alexandra a spus că sprijinul publicului a contat enorm, mai ales pentru că proiectul a pornit greu, într-o perioadă în care echipa încerca să fie văzută și ascultată.
„Vreau să vă mulțumesc tare mult pentru că sunteți aici și pentru că ați fost aici pe tot parcursul acestui concurs. Și nu numai. Unii dintre voi ați fost alături de noi de la început, de când nu ne știa nimeni, de când ne chinuiam să ne bage lumea în seamă, iar pentru asta vrem să vă mulțumim”, a spus Alexandra Căpitănescu.
Pentru artistă, Eurovision a fost o experiență intensă, frumoasă, dar dificilă. Alexandra a subliniat că locul 3 este important, însă și mai importantă a fost reacția publicului, care a plasat România pe locul 2 în votul său. De aici și concluzia ei: România a fost, în acest an, una dintre câștigătoarele emoționale ale competiției.
„A fost o experiență extraordinar de frumoasă, dar și foarte grea. Acum mă bucur că am obținut locul 3, că ne-am clasat pe locul 3 și că am fost pe locul 2 la public, ceea ce înseamnă că suntem, cum s-ar fi spus în anii trecuți, câștigătorii inimilor. Cred că asta este mult mai important decât niște note acordate”, a spus artista.
Alexandra a vorbit și despre felul în care este judecată muzica într-o competiție internațională, explicând că, dincolo de punctaje și clasamente, cel mai puternic semnal vine de la public. „În general, e foarte subiectivă treaba asta cu dat note muzicii și artei, dar eu cred cel mai mult în ceea ce simte publicul și cred că publicul mereu are dreptate. Intuiția publicului e cea mai puternică”, a mai spus ea.
Unul dintre mesajele centrale ale conferinței a fost legat de încrederea recâștigată. Alexandra Căpitănescu a spus că rezultatul arată că România poate concura la nivel înalt și că artiștii români au nevoie să fie susținuți mai mult, mai ales atunci când vin cu proiecte diferite, curajoase sau greu de încadrat în formulele obișnuite.
„Cred că rămâne foarte multă încredere că România poate să fie sus. Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă faptul că nu toți artiștii sunt la fel și că fiecare om este diferit, și că nu funcționăm la fel. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei”, a transmis Alexandra.
Artista a insistat și asupra rolului echipei, spunând că o asemenea performanță nu putea fi obținută de una singură. Le-a mulțumit băieților din trupă, Bogdan, Matei, Luca și Tomas, Dariei, dansatoarea pe care a numit-o „alter ego-ul” ei, dar și managerului Dan Fințescu, casei Universal Music și tuturor celor implicați în proiect.
„Singură n-aș fi putut să fac asta. De fapt, n-am fi reușit să obținem această performanță. Ca sfat pentru viitorii participanți la Eurovision: dragilor, aveți nevoie de o echipă, aveți nevoie de oameni în care să vă puneți toată încrederea, fiindcă singur este foarte, foarte greu”, a spus Alexandra Căpitănescu.
Alexandra a povestit și un moment care arată cât de vizibilă a devenit România în jurul competiției. A ieșit la plimbare cu mama ei, iar niște străini au venit să îi ceară o fotografie. După poză, aceștia au scos din buzunar steagul României. Pentru artistă, astfel de gesturi sunt semnul că prestația de la Eurovision a ajuns dincolo de scenă și de clasament.
„Noi cred că așa am câștigat foarte mult, când vine vorba de publicul internațional, fiindcă și atunci când intram în culise la Eurovision eram strigați «Romanian kids». Cred că după această victorie cu asta se va rămâne: România poate să fie sus”, a spus Alexandra Căpitănescu.
